SEO Nedir?
SEO Nedir?
0 Yorum
83609
01-09-2021

SEO, arama motorlarında web sitenizin daha üst sıralarda yer alması için yapılan tüm faaliyetlerin ismine verilen addır. SEO; Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmasından oluşmakta olup, kavramsal karşılığı arama motoru optimizasyonudır. 


Arama motorları, web sitelerini listelerken bazı kurallar ve karışık formüller uygular. Hem web sitelerinin güncel hallerini listelemek, hem de web sitelerinin içeriklerinin özgünlüğü ve güvenirliğini test etmek zorunda olan arama motorları (Google, Bing, Yandex vs.) çok hassas davranmaktadırlar. 


Bir web siteniz var ise, potansiyel müşterilerinizin size daha rahat ulaşmalarını sağlamak, rakipleriniz veya benzer sayfa sahiplerinden daha üst sıralarda arama motorlarında yer almak için, bir çok formül bulunmaktadır. Dış destekli bir şekilde yapılan bu girişimler (SEO Uygulamaları) ne kadar başarılı olursa olsun, web sitenizde yayınladığınız içerik eğer özgün değilse, SEO uygulamaları bir yere kadar etkili olacaktır. Bu nedenle öncelikle özgün içerik üretmeniz gerekmektedir. 


Peki "özgün içerik" nedir? Özgün içerik; tanıtımını yaptığınız, anlattığınız yani web sitesine işlediğniz her ne ise, onu kendinize özgü yapmanız ve taklitten sakınmanız lazımdır. İşte, kendiinize özgü ürettiğiniz tüm içerikler özgün içeriktir. 


Tam bu noktada karşımıza çıkan kavram "anahtar kelime" kavramıdır. Anahtar kelime; kullanıcıların ulaşmak istediği içeriği ararken kullandıkları arama kelimeleri, arama motoruna yazdıkları kelimelerdir. Örneğin; boşanma davası ile ilgili bilgi almak isteyen veya boşanma davasının nasıl açıldığını öğrenmek isteyen bir kullanıcı, arama motorunun arama hanesine "boşanma davası nasıl açılır" gibi ve benzer kelimeler yazacaktır. Ya da ikinci el telefon arayan bir kullanıcı arama motoruna "ikinci el telefon" veya "en iyi ikinci el telefonlar" gibi kelimeler yazacaktır. İşte kullanıcıların yazdıkları bu kelimelere "anahtar kelime" denilmektedir. 


Arama motorları, anahtar kelimelerin geçtiği web sitelerini listelemektedir. İşte bu nedenle, web sitesi sahiplerinin ürettikleri özgün içeriklerinde anahtar kelimeleri geçirmeleri zorunludur. Bu nedenle içerik üreticiler yani web sitesi sahipleri, hem içerikleri özgün yapmak hem de anahtar kelimeleri anlamlı bir şekilde içerikleri geçirmeleri gerekmektedir. 


Tabi SEO bununla sınırlı değildir. Arama motorları; içeriğin özgünlüğüne, anahtar kelimelerin olup olmadığına, anahtar kelimelerin sıklığına, anahtar kelime ile arama yaptırıp web sitesine giren kullanıcının web sitesinde ne kadar kaldığı, başka sayfaları da gezip gezmediği veya hemen çıkma oranlarını da kaydetmektedirler. Bu ve bunun gibi yüzlerce doneye bağlı olarak web siteleri arama motorlarınca listelenmektedir. Kullancıların anahtar kelimelere bağlı olarak tıkladıkları web sitelerinde ne kadar çok kalır ve site içerisinde ne kadar çok gezerlerse, arama motorları o anahtar kelimelerinde web sitesini yükseltmektedirler. 


Yine bu noktada içerik üreticilerin yapmaları gereken işler çıkmaktadır. Kullanıcı, ilgili sayfaya girdiğinde daha fazla kalması için neler yapılmalıdır, kullanıcının ilgisini çekecek başka sayfalarda yer alan konulara ilişkin ip uçları nasıl verilmelidir vs. bunlar çok önem arz etmektedir. 


Burada kısaca SEO kavramı üzerine bilgilendirmede bulunduk ancak SEO, başlı başına bir profesyonellik alanı olup, web sitesi içerik üreticilerinin önemli dikkat ettikleri bir husustur. 


 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Hasan Ünver
22-09-2021
Aslında o kadar zaruri bir konu ki, anlaşılsa herkesin SEO eğitimi almak amacıyla akın akın eğitim videolarını izleyeceğine eminim. Emeğinize sağlık...

BENZER KONULAR

Bisikletlerden Elde Edilen Enerji İle Sokaklar Aydınlatılıyor...

Ne Olacak Bu Instagram’ın Hali?

Palyaço Resminden Hesabın Kapanma Sorunu (Çözüldü)

Telegram'ın Yükselişi

Gizli İş Çevirenler Deşifre Oldular!

SEO Nedir?

GOOGLE YENİ GÜNCELLEMESİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ