Kişisel Veriler ve Korunması
Kişisel Veriler ve Korunması
0 Yorum
56217
22-07-2021

Bir türlü anlaşılamamış veya doğru anlatılamamış bir kavram: KİŞİSEL VERİLER. Bir de bunların korunması: KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI


Peki nedir kişisel veri? Aslında çok basit: Bir kişinin, kendisi olması dolayısıyla sahip olduğu tüm bilgiler kişisel veridir. Adı, soyadı, TC numarası, adresi, cinsiyeti, cinsel tercihi, tuttuğu takım, siyasi görüşü, sevmediği kişiler/kurumlar/kuruluşlar/takımlar, telefon numarası, sevdiği yemek, beğendiği kıyafet, uyku saati, bindiği arabanın marka, model, renk özellikleri ve plakası, borcu, alacağı, planları, programları, söylediği yalanları, iletişimde olduğu kişiler vs. herşey kişisel veridir. 


Birey/kişi/insan/vatandaş/yurttaş, her ne derseniz deyin, nefes alan veya almayan bir beşerin, istisnalar hariç, her türlü kişisel verisi gizlidir. Bu kişisel verilerin, kanunda açıkça ve sınırlı bir şekilde sayıldığı alanlar/yerler/kurumlar hariç, depolanması, afişe edilmesi veya kullanılması yasaktır. Birey, kendisi isterse gizli kalması gereken kişisel verisini açıklayabilir, afişe edebilir. İstisnalar ve kişisel bildirim hariç, kişisel verilerin açığa çıkarılması yasaktır. 


Kişisel verilerin korunması ise, istisnalar hariç kişisel veri niteliğindeki bilgilerin paylaşılmasını önlemek ve paylaşanlar hakkında yaptırım uygulamanması anlamına gelmektedir. Devletler; hem ulusal hem de uluslararası bir kısım düzenlemeler ortaya koyarak, kişisel verilerin korumması için tedbirler almıştırlar. Bizde de 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 07.04.2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 


Peki bunların önemi nedir? Birileri, sizin gizli kalması gereken ve sizin açılamak istemediğiniz kişisel verilerinize ulaşarak, sizi "ekonomik bir meta" olarak kullanabilir, sizin şeref ve haysiyetinizi zedeleyebilecek icraatlarda bulunabilir, sizi psikolojik ve sosyolojik açıdan sıkıntıya sokabilir. 


Kişisel verilerinizi koruyun! İstisnalar hariç, kendi kişisel verilerinizi veya başkalarının kişisel verilerini paylaşmayın! Paylaşırken de iyi düşünün! Çünkü iyiniyetli yaptığınız tüm paylaşımlar, sizi ileride zor duruma düşürebilir.


YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

BAM, Ceza Alan Sanığa Doğrudan Beraat Kararı Veremez!

Google Haritalar Uygulamasına Göre Yapılan Mesafe Ölçümü Danıştay'ca Kabul Gördü!

Yargıtay'a Göre "Hakaret Suçu"

Avukat Asistan Çalışıyor

Avukatların Reklam Yasağı (Bir Kurt Masalı)

Kim Verdi Lan Bu Kararı?! (Ayakkabı Silah Sayılır Mı?)

Kişisel Veriler ve Korunması

Adli Yardım Başvuru Formu

Suçlu Olduğunu Bile Bile Nasıl Suçluları Savunuyorsun?

GİZLİ TANIK MI, KİMLİĞİNİ GİZLEYEN BİR TANIDIK MI?

CEZA YARGILAMASINDA İSPAT VE DELİL KAVRAMLARI

"AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS Mİ?" "GÜLE GÜLE ÖMER'İM, GÜLE GÜLE"

ÇHD/HHB DAVASI VE DELİLLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

MAFYA-DEVLET-YARGI

UYUŞTURUCU TİCARETİNİN ENDOPLAZMİK RETİKULUMLARI

8. PAKET DİYE ANILAN YENİ KANUN TEKLİFİNDE NELER VAR?

GENEL AF VERİLECEK Mİ?

İSTİNAF KANUN YOLU İLE İLGİLİ SORULAR