DEPREM, ORGANİZE OLAMAMAK VE SONUÇ
DEPREM, ORGANİZE OLAMAMAK VE SONUÇ
0 Yorum
31172
11-02-2023

Tarih 6 Şubat 2023. Soğuk bir kış günü daha da soğudu saat 04:17’de. Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi merkezli 7.8 şiddetinde bir deprem, ülkemizdeki tüm dengeleri bozdu. Hemen arkasından bir gün sonra gerçekleşen 7.6 şiddetinde ikinci bir deprem ile karanlık tüm ülkenin üzerine çöktü. 12 il doğrudan doğruya 50’ye yakın ilimiz ise dolaylı olarak bu depremden etkilendi. Milyonlarca insan ölüm ile burun buruna geldi.

Hayatını kaybeden yurttaşımızın sayısı, yaralı yurttaşların sayısı ve durumu, yıkılan bina sayısı, hasarlı bina sayısı gibi tüm hususlar zaten anlık olarak her yerde yayınlanıyor. Ama bizim burada sorgulayacağımız nokta çok farklı. Biz depremden mi yıkıldık?

Görünürde bizi deprem yıktı. Ama olaya analitik bakıldığında ise olayın hiç de öyle olmadığı görülüyor. Japonya örneğinde olduğu gibi, çok daha yüksek şiddetteki depremleri gülerek karşılayanlar var bu dünyada. Tek bir kişi yaralanmadan 9 ve üzeri depremi atlatanlar var. O zaman, bizdeki yıkımın sebebi depremin şiddeti değil.

Tabi ki ilk sorun yapılaşmanın denetimsizliği. Bu kronik sorunun çözümünü uzmanlara bırakıyoruz. Deprem sonrası kurtarma aşamasına esasen bakmamız lazım. Ordu kışladan çıksaydı durum farklı olurdu gibi ispat edilemeyen ve hep havada kalacak tartışmalara da girmemizin bir anlamı yok. Ama esas üzerinde durulması gereken husus çok daha farklı: “Organize olamamak”
Millet olarak her şeyi bir kenara bırakarak deprem bölgesine koştuk, yardımlar gönderdik, elimizde ne varsa seferber ettik. Ama gördüğümüz kadarıyla tüm bu girişimler, istenilen sonuca ulaşamadı. Çünkü ne yardıma koşan gönüllü ya da görevli insanlar, ne yardımlar organize bir şekilde en üst faydaya ulaşamadı.

Plansız, krizi yönetmekten uzak, şok olmuş bir yönetim ne yapacağını şaşıracak şekilde donakaldı. İnsanlar kendileri iyiniyetli bir şekilde girişimde bulundular ancak bunun faydası kadar zararı da oldu. Profesyonel olmayan kişilerin girişimleri nedeniyle maalesef can kaybına varan sonuçlar ortaya çıktı.

İstediğiniz kadar güçlü olun, istediğiniz kadar kararlı, paralı ya da cesur olun. Eğer bu gücünüzü organize olmuş bir hale getirmez iseniz, yarardan çok zarar getirir ki bunu en iyi bu depremde gördük. Her ne kadar bir lastik reklamının sloganı olsa da doğru söze diyecek bir şey yok: KONTROLSÜZ GÜÇ, GÜÇ DEĞİLDİR!!

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

Joe Biden'in Değil Siyonizmin Yükselişi

Dogecoin Hakkında

Erken Seçim Tartışmaları, Tarihçesi ve Sonuçları

TÜRKİYE "BİR NATO ÜLKESİ" Mİ YOKSA "NATO'NUN BİR ÜLKESİ" Mİ?

ADANA'DA UYUŞURUCU İLE MÜCADELE

6 ARALIK, YILBAŞI, NOEL BABA VE AZİZ NICHOLAOS

MAFYA AVUKATLIĞINDAN AVUKAT MAFYALIĞINA

YİNE YENİ YIL YİNE AYNI YATIRIM TAVSİYELERİ

MUSA PEYGAMBER DİYE BİRİ VAR MI?

DEPREM, ORGANİZE OLAMAMAK VE SONUÇ

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİN YÜKSELİŞİ

NEDİR BU DİLAN POLAT OLAYI?

SON 30 YILDAKİ YEREL SEÇİMLERE BAKARAK 2024 YEREL SEÇİMLERİNİ OKUMAK

2024 YEREL SEÇİM SONUÇLARI ÜZERİNE

MİLLİYETÇİLİK VE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ NE DEĞİLDİR?

İKİNCİ 31 MART VAKASI: TARİH TEKERÜRRÜR MÜ ETTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR?

PATLAYAN BİR BALON: İRAN