Adli Sicil Kaydı ve Arşiv Kaydı Silinir Mi?
Adli Sicil Kaydı ve Arşiv Kaydı Silinir Mi?
0 Yorum
54212
20-09-2021

"Adli sicil kaydımı sildirebilir miyim?" "Adli sicil arşiv kaydımı nasıl sildiririm?" gibi sorularla çok karşılaşıyoruz. 


Adli sicil kaydı, bir kişinin geçmişinde almış olduğu "kesinleşmiş" ceza kararlarını içerir. Şahıs, bir ceza yargılamasında "sanık" olarak yer almış ve suçluluğu ispat edilmiş ise, hakkında verilen hüküm kesinleşir ve kesinleşme ile birlikte bu hükmün ayrıntıları (mahkeme, esas ve karar numarası, hükmün özeti vs) adli sicil kaydında yer alır. 


Adli sicil kaydındaki bu kayıtlar SİLİNEBİLİR. Fakat bunun şartları bulunmaktadır. Eğer kanunda belirtilen bu şartlar yerine gelirse, adli sicil kaydında yer alan kayıtlar "Adli Sicil Arşiv Kaydı"na aktarılır. 


Peki, adli sicil kaydının arşive geçmesinin ne önemi vardır? Bir iş başvurusu yapıldığında ya da bazı başvurular sırasında adli sicil kaydı istenmektedir. E-devlet üzerinden adli sicil kaydı örneği çıkartılırken, verilecek kurum özel kurum ise, sadece adli sicil kaydı bilgileri verilmekte, arşiv bilgileri gösterilmemektedir. Ancak, bir kamu kuruluşuna verilecek adli sicil kaydı örneğinde, arşiv kaydı da gösterilmektedir. 


Bir ceza hükmü kesinleştikten sonra, adli scil kaydına alınır. Silinme şartları gerçekleştiğinde bu kayıt, adli sicil kaydından silinir ama adli sicil arşiv kaydına alınır. Peki adli sicil arşiv kaydı nasıl silinir? Bu durum da kanunla düzenlenmiş ve gerekli şartlar dahilinde arşiv kaydının da silinmesi söz konusu olabilmektedir. 


Adli sicil kaydınızda veya arşiv kaydınızda bulunan kayıtlarınızın silinme şartlarını öğrenmek veya sildirmek istediğinizde, avukatınızla hareket etmenizi önemle belirtmeliyiz. 


 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Adli Sicil Kaydı ve Arşiv Kaydı Silinir Mi?

Disiplin veya Tazyik Hapsi Sırasında Firar Eden Sanık