6 ARALIK, YILBAŞI, NOEL BABA VE AZİZ NICHOLAOS
6 ARALIK, YILBAŞI, NOEL BABA VE AZİZ NICHOLAOS
0 Yorum
38687
06-12-2022

Hiç düşündünüz mü nerden çıktı bu Noel Baba? Hristiyan dünyanın belki de en önemli imgelerinden biri olan Noel Baba esasen, çok eski bir kelt tanrısı ile Aziz Nicholaos (Aya Nikola) karışımı üzerine kurulmuştur. Peki kim oluşturmuştur bu dünyayı kasıp kavuran Noel Baba figürünü? Tabi ki Coca Cola...

Coca Cola, 1931 yılında yayınladığı reklam kampanyasında, Aya Nikola ile eski bir kelt tanrısını birleştirip, biraz da eklemeler yaparak kızakla dolaşan, çocuklara hediyeler veren, göbeğini titrete titrete kahkaha atan, beyaz sakallı, kırmızı elbiseli tonton bir dede olarak Noel Baba figürünü ortaya çıkardı.

Aziz Nicholaos veya Aya Nikola olarak bilinen bu azizin, 6 Aralık tarihinde vefat ettiği düşünülmektedir. Peki, neden Aya Nikola seçilmiştir Noel Baba için? Bu bir muamma. Bunu en iyi bilecek olanlar tabi ki o dönemki Coca Cola'nın reklam kampanyasını düzenleyenler. 

Bir reklam kampanyasından tüm yılbaşı ve noel kutlamalarının ana karekteri haline gelen Noel Baba'ya uzanan süreç, reklam kampanyalarının etkisini en sert şekilde gözümüzün önüne seren bir örnek. Karl Marks'ın "üretilmiş ilişkilerin yeniden üretilmesi"nden ibaret olarak nitelindirdiği kapitalizmin, tüketim çılgınlığını körüklemek için her yolu mübah gördüğünün belki de en garip örneğidir Noel Baba... 

Biraz paganizm, biraz Hristiyanlık karışımı. Çocuklara hediye dağıtmasıyla sempati uyandıran, uzun sakalı ve kırmızı elbisesi ile "tonton dede" portresi çizen Noel Baba, geyikleri ve kızağı ile tam anlamıyla artık "bizden biri". Belki de dünyanın en tanınan adamlarından... Örümcek Adam ya da Süperman gibi toplumsal sorunlara parmak basan mucizeler gösteremese de Noel Baba'nın, perileri sayesinde kızağı ve geyiklerinin havada uçması da az şey değildir. 

Unutmayın! Noel Baba hediyeleri çam ağacının altına bırakır. Neden? Çünkü o kadar karda kışta bir tek çam ağaçları yeşil bir şekilde dimdik durur. 

İşte, size yapay çam ağacı satan, çam ağacına süsler almayı "eğlenceli" gösteren, o hediyeleri de size aldıran (ağacın altına da hediyeleri gelip Noel Baba koyacak hali yok) bu sistem, göstere göstere sizi bir yalana inandırır (hatta bunun bir hayal kahramanı olduğunu da bizzat söylerler), bu yalana bağlı olarak yılbaşında tüketim çılgınlığına katılmanız için sizi etkiler. 

Biri de bu yılbaşı çıkıp "Noel Baba'nın getireceği hediyeleri ben niye alıyorum, hediye bırakcaksa televizyon konsolünün yanına da bırakabilir illa çam ağacı mı alayım, ben bu yılbaşında kırmızı don görmek istemiyorum" diyebilecek mi, hiç sanmam... 

YORUM GÖNDER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

BENZER KONULAR

Joe Biden'in Değil Siyonizmin Yükselişi

Dogecoin Hakkında

Erken Seçim Tartışmaları, Tarihçesi ve Sonuçları

TÜRKİYE "BİR NATO ÜLKESİ" Mİ YOKSA "NATO'NUN BİR ÜLKESİ" Mİ?

ADANA'DA UYUŞURUCU İLE MÜCADELE

6 ARALIK, YILBAŞI, NOEL BABA VE AZİZ NICHOLAOS

MAFYA AVUKATLIĞINDAN AVUKAT MAFYALIĞINA

YİNE YENİ YIL YİNE AYNI YATIRIM TAVSİYELERİ

MUSA PEYGAMBER DİYE BİRİ VAR MI?

DEPREM, ORGANİZE OLAMAMAK VE SONUÇ

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİN YÜKSELİŞİ

NEDİR BU DİLAN POLAT OLAYI?

SON 30 YILDAKİ YEREL SEÇİMLERE BAKARAK 2024 YEREL SEÇİMLERİNİ OKUMAK

2024 YEREL SEÇİM SONUÇLARI ÜZERİNE

MİLLİYETÇİLİK VE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ NE DEĞİLDİR?

İKİNCİ 31 MART VAKASI: TARİH TEKERÜRRÜR MÜ ETTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR?

PATLAYAN BİR BALON: İRAN